Nichicon UEP2A470MHD
UEP2A470MHD picture photo
Mfg. Part Number
UEP2A470MHD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UEP2A470MHD.pdf
Availability of UEP2A470MHD
QUANTITY
UEP2A470MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UEP2A470MHD
Internal Part NumberEIS-UEP2A470MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesEP
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current170mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UEP2A470MHD
Related LinksUEP2A, UEP2A470MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UEP2A470MHD Details Description
Related parts for UEP2A470MHD
RES SMD 0.012 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 30VP-P 1KHZ PANEL datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
PHOTOELECTRIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 20% 1KVDC RAD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf