Nichicon UES0J221MPM1TD
UES0J221MPM1TD picture photo
Mfg. Part Number
UES0J221MPM1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UES0J221MPM1TD.pdf
Availability of UES0J221MPM1TD
QUANTITY
UES0J221MPM1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UES0J221MPM1TD
Internal Part NumberEIS-UES0J221MPM1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesES
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsAudio
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UES0J221MPM1TD
Related LinksUES0J22, UES0J221MPM1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UES0J221MPM1TD Details Description
Related parts for UES0J221MPM1TD
VOLTMETER 2VDC LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 100MA 30V datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 6.81"L X 4.25"W datasheet.pdf
VARISTOR 184V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
MCBASIC-GIGABIT, TX/SSLX-SM1550- datasheet.pdf
VARISTOR 247V 3.5KA DISC 10.5MM datasheet.pdf