Nichicon UES0J470MEM1TD
UES0J470MEM1TD picture photo
Mfg. Part Number
UES0J470MEM1TD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UES0J470MEM1TD.pdf
Availability of UES0J470MEM1TD
QUANTITY
UES0J470MEM1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UES0J470MEM1TD
Internal Part NumberEIS-UES0J470MEM1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package2,000
SeriesES
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UES0J470MEM1TD
Related LinksUES0J47, UES0J470MEM1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UES0J470MEM1TD Details Description
Related parts for UES0J470MEM1TD
REFERENCE PLATFORM SH7760 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 26POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 15 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.64K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.3A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
IC TDM/TSI SWITCH 512X256 48SSOP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC MPU SITARA 375MHZ 361NFBGA datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf