Vishay/BCcomponents MBA02040C5628FRP00
MBA02040C5628FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C5628FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.62 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C5628FRP00.pdf
Availability of MBA02040C5628FRP00
QUANTITY
MBA02040C5628FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C5628FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C5628FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C5628FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C5628FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C5628FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C5628FRP00
CONN HEADER PIN 6POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-3 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A DL TIN datasheet.pdf
CONTROL LOG 24 IN 16OUT 100-240V datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
IC FPGA 178 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47.5 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SWITCHING REGULATOR 135W 15V datasheet.pdf
PROMOTION KIT HAN 3A INOX datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf