Nichicon UES1A471MHM1TO
UES1A471MHM1TO picture photo
Mfg. Part Number
UES1A471MHM1TO
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UES1A471MHM1TO.pdf
Availability of UES1A471MHM1TO
QUANTITY
UES1A471MHM1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UES1A471MHM1TO
Internal Part NumberEIS-UES1A471MHM1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesES
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsAudio
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UES1A471MHM1TO
Related LinksUES1A47, UES1A471MHM1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UES1A471MHM1TO Details Description
Related parts for UES1A471MHM1TO
IC REG BUCK BST ADJ 1.7A TO263-5 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 2.5KV 2CH DARL 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3A 8.3-14V .75-5V OUT datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 50MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 1.24M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf