Nichicon UES1C102MHM1TO
UES1C102MHM1TO picture photo
Mfg. Part Number
UES1C102MHM1TO
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UES1C102MHM1TO.pdf
Availability of UES1C102MHM1TO
QUANTITY
UES1C102MHM1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UES1C102MHM1TO
Internal Part NumberEIS-UES1C102MHM1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package250
SeriesES
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UES1C102MHM1TO
Related LinksUES1C10, UES1C102MHM1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UES1C102MHM1TO Details Description
Related parts for UES1C102MHM1TO
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 1.160" (29.46mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 1.96M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf