Nichicon UES1E102MHM
UES1E102MHM picture photo
Mfg. Part Number
UES1E102MHM
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UES1E102MHM.pdf
Availability of UES1E102MHM
QUANTITY
UES1E102MHM Order Process
Ship out your order
Specifications of UES1E102MHM
Internal Part NumberEIS-UES1E102MHM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package50
SeriesES
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UES1E102MHM
Related LinksUES1E, UES1E102MHM Datasheet, Nichicon Distributor
UES1E102MHM Details Description
Related parts for UES1E102MHM
BIT TORXPLUS IP15 0.98" datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 75 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
BLADE HEX 1.3MM 4.72" datasheet.pdf
LED SUPPLY AC/DC CC 25-44V 450MA datasheet.pdf