| Internal Part Number | EIS-UF1006-E3/54 | |
| Standard Package | 5,500 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes, Rectifiers - Single | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 180°C | |