Mechatronics Fan Group UF12A12-STHR
UF12A12-STHR picture photo
Mfg. Part Number
UF12A12-STHR
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC
Datasheet Download
UF12A12-STHR.pdf
Availability of UF12A12-STHR
QUANTITY
UF12A12-STHR Order Process
Ship out your order
Specifications of UF12A12-STHR
Internal Part NumberEIS-UF12A12-STHR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesUF12A
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H
Width38mm
Air Flow106.0 CFM (3.00m³/min)
Static Pressure0.350 in H2O (87.2 Pa)
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise46 dB(A)
Power (Watts)12.0W
RPM3100 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature-
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating0.160A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UF12A12-STHR
Related LinksUF12A1, UF12A12-STHR Datasheet, Mechatronics Fan Group Distributor
UF12A12-STHR Details Description
Related parts for UF12A12-STHR
CAP TANT 6.8UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
BOX ABS TRN BLUE 4.78"L X 2.64"W datasheet.pdf
MODULE SINGLE GIGABIT 1 PORT datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RAM ASSY FIELD REPLACEMENT F/A datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
900 MHZ TRANSMISSION SYSTEM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PANEL MNT TH PIN datasheet.pdf
WPG-PG11 CABLE GLAND PA BLA datasheet.pdf
75 OHM SMB PLUG FOR RG-174,ETC datasheet.pdf