Mechatronics Fan Group UF15KC12-BTHNR
UF15KC12-BTHNR picture photo
Mfg. Part Number
UF15KC12-BTHNR
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X150X55MM 115VA IP5
Datasheet Download
UF15KC12-BTHNR.pdf
Availability of UF15KC12-BTHNR
QUANTITY
UF15KC12-BTHNR Order Process
Ship out your order
Specifications of UF15KC12-BTHNR
Internal Part NumberEIS-UF15KC12-BTHNR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductIP55-Rated AC Fans
Standard Package20
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesUF15K
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width55mm
Air Flow293.0 CFM (8.30m³/min)
Static Pressure0.900 in H2O (224.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise60 dB(A)
Power (Watts)38W
RPM3400 RPM
Termination2 Terminals
Ingress ProtectionIP55 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature-
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating0.340A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UF15KC12-BTHNR
Related LinksUF15KC1, UF15KC12-BTHNR Datasheet, Mechatronics Fan Group Distributor
UF15KC12-BTHNR Details Description
Related parts for UF15KC12-BTHNR
VARISTOR 324V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO202 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1507 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 110MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC INTERFACE SMART CARD 28-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 310MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.2A 160 MOHM TH datasheet.pdf
P CLAMP 0.55" DIA BLACK datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf