Vishay Semiconductor/Diodes Division UF4003-E3/54
UF4003-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
UF4003-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL
Datasheet Download
UF4003-E3/54.pdf
Availability of UF4003-E3/54
QUANTITY
UF4003-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of UF4003-E3/54
Internal Part NumberEIS-UF4003-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F17pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UF4003-E3/54
Related LinksUF4003, UF4003-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
UF4003-E3/54 Details Description
Related parts for UF4003-E3/54
DIODE MODULE 40V 100A TO244AB datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 2-INP SM8 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SW CROSSPOINT DL 32-TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 15VC 5CSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 5A TO220-7 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15K OHM 5% 225W datasheet.pdf