Nichicon UFG1E220MDM1TD
UFG1E220MDM1TD picture photo
Mfg. Part Number
UFG1E220MDM1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UFG1E220MDM1TD.pdf
Availability of UFG1E220MDM1TD
QUANTITY
UFG1E220MDM1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UFG1E220MDM1TD
Internal Part NumberEIS-UFG1E220MDM1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFG1E220MDM1TD
Related LinksUFG1E22, UFG1E220MDM1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UFG1E220MDM1TD Details Description
Related parts for UFG1E220MDM1TD
CONN RP-MCX PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN R/A PLUG DC VITA46 datasheet.pdf
C/A,2.0MM,RISER,XG,AQUA,LC-SC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 3.94"L X 3.94"W datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
POWER CORD IEC 8' GRAY datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf