Nichicon UFG1E470MEM
UFG1E470MEM picture photo
Mfg. Part Number
UFG1E470MEM
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UFG1E470MEM.pdf
Availability of UFG1E470MEM
QUANTITY
UFG1E470MEM Order Process
Ship out your order
Specifications of UFG1E470MEM
Internal Part NumberEIS-UFG1E470MEM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFG
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current85mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFG1E470MEM
Related LinksUFG1E, UFG1E470MEM Datasheet, Nichicon Distributor
UFG1E470MEM Details Description
Related parts for UFG1E470MEM
CONN HEADER RT/A 15POS .100 30AU datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 83.5MA 6.8 OHM TH datasheet.pdf