Nichicon UFG1H470MPM
UFG1H470MPM picture photo
Mfg. Part Number
UFG1H470MPM
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UFG1H470MPM.pdf
Availability of UFG1H470MPM
QUANTITY
UFG1H470MPM Order Process
Ship out your order
Specifications of UFG1H470MPM
Internal Part NumberEIS-UFG1H470MPM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFG
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current111mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFG1H470MPM
Related LinksUFG1H, UFG1H470MPM Datasheet, Nichicon Distributor
UFG1H470MPM Details Description
Related parts for UFG1H470MPM
CAP FILM 1200PF 10% 200VDC RAD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 360MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MOD IPM 3PHASE IGBT 600V 30A datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
HYDRAULIC HOSE 6' FOR PPDLH datasheet.pdf
RES SMD 4.48KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 5PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 5W T18 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V datasheet.pdf