Nichicon UFG1K221MHM
UFG1K221MHM picture photo
Mfg. Part Number
UFG1K221MHM
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
UFG1K221MHM.pdf
Availability of UFG1K221MHM
QUANTITY
UFG1K221MHM Order Process
Ship out your order
Specifications of UFG1K221MHM
Internal Part NumberEIS-UFG1K221MHM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUFG
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current490mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFG1K221MHM
Related LinksUFG1K, UFG1K221MHM Datasheet, Nichicon Distributor
UFG1K221MHM Details Description
Related parts for UFG1K221MHM
RES SMD 8.45 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf