Nichicon UFG1K221MHM
UFG1K221MHM picture photo
Mfg. Part Number
UFG1K221MHM
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
UFG1K221MHM.pdf
Availability of UFG1K221MHM
QUANTITY
UFG1K221MHM Order Process
Ship out your order
Specifications of UFG1K221MHM
Internal Part NumberEIS-UFG1K221MHM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUFG
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current490mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFG1K221MHM
Related LinksUFG1K, UFG1K221MHM Datasheet, Nichicon Distributor
UFG1K221MHM Details Description
Related parts for UFG1K221MHM
FUSE RESETTABLE 500MA 15V 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC REGISTER CMOS BIDIRECT 24SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1.7A AXIAL datasheet.pdf
RES 39 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIE 1600 3M SC FIBER BLISTER datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2.54MM datasheet.pdf
CTV 11C 11#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf