Nichicon UFG1K221MHM1TO
UFG1K221MHM1TO picture photo
Mfg. Part Number
UFG1K221MHM1TO
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
UFG1K221MHM1TO.pdf
Availability of UFG1K221MHM1TO
QUANTITY
UFG1K221MHM1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UFG1K221MHM1TO
Internal Part NumberEIS-UFG1K221MHM1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current490mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFG1K221MHM1TO
Related LinksUFG1K22, UFG1K221MHM1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UFG1K221MHM1TO Details Description
Related parts for UFG1K221MHM1TO
RES SMD 510K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 57.6KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 600MA 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT datasheet.pdf
ADAPTER COUPLER N MALE TO N MALE datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.13A 100 MOHM datasheet.pdf
Crystal 8.1920MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf