Nichicon UFW0J332MPD1TD
UFW0J332MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UFW0J332MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UFW0J332MPD1TD.pdf
Availability of UFW0J332MPD1TD
QUANTITY
UFW0J332MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW0J332MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UFW0J332MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesFW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current1.17A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW0J332MPD1TD
Related LinksUFW0J33, UFW0J332MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UFW0J332MPD1TD Details Description
Related parts for UFW0J332MPD1TD
RES SMD 191K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 900V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 4V 0603 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 4.096V 10MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 2.79MM datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 125V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 15A 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf