Nichicon UFW1A682MHD1TN
UFW1A682MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UFW1A682MHD1TN
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UFW1A682MHD1TN.pdf
Availability of UFW1A682MHD1TN
QUANTITY
UFW1A682MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW1A682MHD1TN
Internal Part NumberEIS-UFW1A682MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesFW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current2.15A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW1A682MHD1TN
Related LinksUFW1A68, UFW1A682MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UFW1A682MHD1TN Details Description
Related parts for UFW1A682MHD1TN
CONN HEADER .100 SNGL R/A 25POS datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 37POS SZ23 REV datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 3POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf