Apem Inc. ICP3PAD2100
ICP3PAD2100 picture photo
Mfg. Part Number
ICP3PAD2100
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 5A 48V
Datasheet Download
ICP3PAD2100.pdf
Availability of ICP3PAD2100
QUANTITY
ICP3PAD2100 Order Process
Ship out your order
Specifications of ICP3PAD2100
Internal Part NumberEIS-ICP3PAD2100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductIC Series Pushbutton Switches
Standard Package25
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesIC
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating500mA (AC), 5A (DC)
Voltage Rating - AC48V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StylePC Pin
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 13.60mm Dia
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICP3PAD2100
Related LinksICP3P, ICP3PAD2100 Datasheet, Apem Inc. Distributor
ICP3PAD2100 Details Description
Related parts for ICP3PAD2100
CAP TRIMMER 0.9-30PF 50V TH datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMB datasheet.pdf
IC ADC 12BIT CALBRTD TH 24-SOIC datasheet.pdf
COVER MOLDED ELEC & SNAP OFF WHT datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
LED GREEN 5MM T/H W/STANDOFF datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 0.43A SOT563 datasheet.pdf
HEAT SHRINK MARKERS 2.4MM datasheet.pdf