Amphenol Aerospace Operations D38999/26WJ43PALC
D38999/26WJ43PALC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ43PALC
Brief Description
CONN HSG PLUG 43POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ43PALC.pdf
Availability of D38999/26WJ43PALC
QUANTITY
D38999/26WJ43PALC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ43PALC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ43PALC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ43PALC
Related LinksD38999/2, D38999/26WJ43PALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WJ43PALC Details Description
Related parts for D38999/26WJ43PALC
RES SMD 120K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V C0G 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 5A 50 MOHM TH datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 2CH 500KSPS 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf