Nichicon UFW1H4R7MDD1TA
UFW1H4R7MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UFW1H4R7MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UFW1H4R7MDD1TA.pdf
Availability of UFW1H4R7MDD1TA
QUANTITY
UFW1H4R7MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW1H4R7MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UFW1H4R7MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFW
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current40mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW1H4R7MDD1TA
Related LinksUFW1H4R, UFW1H4R7MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UFW1H4R7MDD1TA Details Description
Related parts for UFW1H4R7MDD1TA
RELAY OPTO DPST 80MA 8 SOP 400V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH SUBMINI SNAP 5A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 698 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf