Nichicon UFW1H682MRD
UFW1H682MRD picture photo
Mfg. Part Number
UFW1H682MRD
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UFW1H682MRD.pdf
Availability of UFW1H682MRD
QUANTITY
UFW1H682MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW1H682MRD
Internal Part NumberEIS-UFW1H682MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesFW
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current3.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW1H682MRD
Related LinksUFW1H, UFW1H682MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UFW1H682MRD Details Description
Related parts for UFW1H682MRD
IC REG LDO 1.5V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 233UF 165V QC TERM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL SMD 40POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
TWEEZER POINT VERY FINE 3 4.50" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf