Nichicon UFW1V470MDD1TD
UFW1V470MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UFW1V470MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UFW1V470MDD1TD.pdf
Availability of UFW1V470MDD1TD
QUANTITY
UFW1V470MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW1V470MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UFW1V470MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesFW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current120mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW1V470MDD1TD
Related LinksUFW1V47, UFW1V470MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UFW1V470MDD1TD Details Description
Related parts for UFW1V470MDD1TD
RES SMD 220 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET RCPT .015-.021 TIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 54MA 59 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 32POS datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 22K OHM 16SOIC datasheet.pdf