Nichicon UFW2A220MED1TA
UFW2A220MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UFW2A220MED1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UFW2A220MED1TA.pdf
Availability of UFW2A220MED1TA
QUANTITY
UFW2A220MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW2A220MED1TA
Internal Part NumberEIS-UFW2A220MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFW
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current120mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW2A220MED1TA
Related LinksUFW2A22, UFW2A220MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UFW2A220MED1TA Details Description
Related parts for UFW2A220MED1TA
SENSOR ABS PRESS 15.2 PSI MAX datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 5MM 7POS datasheet.pdf
PLUG MINI DBL BANANA RG174/U 24" datasheet.pdf
CONN RECEPT IDC 20POS 28-26 AWG datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN +/-15V datasheet.pdf
MICRO 9POS PIN 20" datasheet.pdf
POWER STRIP 3OUT 10'CRD ORANGE datasheet.pdf
T5009-6 4NC BBM FLEX 1 ACT NPT datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 1GBIT 667MHZ 78BGA datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 7-12S datasheet.pdf
37000UF 75V 76X143 85C ST datasheet.pdf