Nichicon UFW2A332MRD
UFW2A332MRD picture photo
Mfg. Part Number
UFW2A332MRD
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UFW2A332MRD.pdf
Availability of UFW2A332MRD
QUANTITY
UFW2A332MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW2A332MRD
Internal Part NumberEIS-UFW2A332MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package140
SeriesFW
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW2A332MRD
Related LinksUFW2A, UFW2A332MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UFW2A332MRD Details Description
Related parts for UFW2A332MRD
DSUB CABLE - CFP15G/AE15G/X datasheet.pdf
025 PLUG ASSY datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 10MA PIN 12V datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 8COL datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR TIN 52CKT datasheet.pdf
REV 400V 7.6A 120 VAC 2NO datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CTV 143C 48#20 8#16 PIN J/N RE datasheet.pdf
CAP 2200 UF 20% 10 V datasheet.pdf