Nichicon UFW2A470MPD
UFW2A470MPD picture photo
Mfg. Part Number
UFW2A470MPD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UFW2A470MPD.pdf
Availability of UFW2A470MPD
QUANTITY
UFW2A470MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW2A470MPD
Internal Part NumberEIS-UFW2A470MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCapacitors for Audio Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesFW
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current210mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW2A470MPD
Related LinksUFW2A, UFW2A470MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UFW2A470MPD Details Description
Related parts for UFW2A470MPD
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 12VDC .8A 3-5.5VIN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 5.1NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
2" RED VINYL ROLL SPORT 30'/RL datasheet.pdf