Nichicon UFW2A470MPD
UFW2A470MPD picture photo
Mfg. Part Number
UFW2A470MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UFW2A470MPD.pdf
Availability of UFW2A470MPD
QUANTITY
UFW2A470MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW2A470MPD
Internal Part NumberEIS-UFW2A470MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCapacitors for Audio Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFW
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current210mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW2A470MPD
Related LinksUFW2A, UFW2A470MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UFW2A470MPD Details Description
Related parts for UFW2A470MPD
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC/VDC RAD datasheet.pdf
SOCKT SET W/HNDL 12PNT 3/8" 30PC datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 130POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A TO220 datasheet.pdf
EVAL BD PORTABLE SMARTPHON CODEC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.7A 26 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039 UF 10% 300 VAC R datasheet.pdf