Vicor Corporation VE-25M-CY-F2
VE-25M-CY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25M-CY-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W
Datasheet Download
VE-25M-CY-F2.pdf
Availability of VE-25M-CY-F2
QUANTITY
VE-25M-CY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25M-CY-F2
Internal Part NumberEIS-VE-25M-CY-F2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25M-CY-F2
Related LinksVE-25M, VE-25M-CY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25M-CY-F2 Details Description
Related parts for VE-25M-CY-F2
CAP FILM 6800PF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 30W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
COPPER LUG 1/2" HOLE 4/0 AWG datasheet.pdf
IC UART W/PAR PORT DUAL 68PLCC datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IMCV-T1/E1/J1-LINETERM, TP/FIBER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CIR 47C 7#12 40#16 FR SKT PLUG datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 500MW SOT323 datasheet.pdf