Nichicon UFW2A470MPD1TD
UFW2A470MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UFW2A470MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UFW2A470MPD1TD.pdf
Availability of UFW2A470MPD1TD
QUANTITY
UFW2A470MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW2A470MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UFW2A470MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCapacitors for Audio Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current210mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW2A470MPD1TD
Related LinksUFW2A47, UFW2A470MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UFW2A470MPD1TD Details Description
Related parts for UFW2A470MPD1TD
TRANS NPN HF FT=4.5GHZ SOT-363 datasheet.pdf
IC LINE DVR DUAL 1.5A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 24POS 0.8MM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMA datasheet.pdf
RES 2.82 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT .100" 2POS KEYED datasheet.pdf
RES 39 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HEADER 54POS .100 L.143 datasheet.pdf
INDUCTOR 4MH COMMON MODE VERT datasheet.pdf