Nichicon UFW2A470MPD1TD
UFW2A470MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UFW2A470MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UFW2A470MPD1TD.pdf
Availability of UFW2A470MPD1TD
QUANTITY
UFW2A470MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW2A470MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UFW2A470MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCapacitors for Audio Applications
Standard Package500
SeriesFW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current210mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW2A470MPD1TD
Related LinksUFW2A47, UFW2A470MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UFW2A470MPD1TD Details Description
Related parts for UFW2A470MPD1TD
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8MAP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V datasheet.pdf
RES MO 1W 9.1K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC RS232 3V-5.5V DRVR 20-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 6SLOT 4POS datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 288VWM 493.4VC P600 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf