Vishay Semiconductor/Diodes Division UG12HT-E3/45
UG12HT-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
UG12HT-E3/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 500V 12A TO220AC
Datasheet Download
UG12HT-E3/45.pdf
Availability of UG12HT-E3/45
QUANTITY
UG12HT-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of UG12HT-E3/45
Internal Part NumberEIS-UG12HT-E3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)500V
Current - Average Rectified (Io)12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.75V @ 12A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr30µA @ 500V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UG12HT-E3/45
Related LinksUG12HT, UG12HT-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
UG12HT-E3/45 Details Description
Related parts for UG12HT-E3/45
CONN SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 14SOIC datasheet.pdf
IGBT MOD TRENCH FULL BRIDGE SP6 datasheet.pdf
MACH SCREW BINDING SLOTTED 6-32 datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT GRN 0.56" CC datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 2POS SPDT 3A datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS datasheet.pdf