Vishay Semiconductor/Diodes Division UG30BPT-E3/45
UG30BPT-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
UG30BPT-E3/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 100V 30A TO3P
Datasheet Download
UG30BPT-E3/45.pdf
Availability of UG30BPT-E3/45
QUANTITY
UG30BPT-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of UG30BPT-E3/45
Internal Part NumberEIS-UG30BPT-E3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.15V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr15µA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Supplier Device PackageTO-3P
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UG30BPT-E3/45
Related LinksUG30BP, UG30BPT-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
UG30BPT-E3/45 Details Description
Related parts for UG30BPT-E3/45
CONN HEADR PH SIDE 10POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC CTRL PARALLEL/I2C BUS 20-DIP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) Backlight 8-MLF (2x2) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN EDGE .100 120POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf