Vishay Semiconductor/Diodes Division UGB10BCT-E3/45
UGB10BCT-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
UGB10BCT-E3/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 100V 5A TO263AB
Datasheet Download
UGB10BCT-E3/45.pdf
Availability of UGB10BCT-E3/45
QUANTITY
UGB10BCT-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of UGB10BCT-E3/45
Internal Part NumberEIS-UGB10BCT-E3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)25ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UGB10BCT-E3/45
Related LinksUGB10BC, UGB10BCT-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
UGB10BCT-E3/45 Details Description
Related parts for UGB10BCT-E3/45
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 9V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 7/16 UNF 5V MINI datasheet.pdf
CONN ACC MARKER STRIP UNPRINTED datasheet.pdf
RACK ALUM 15X24.3X48 NAT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
508 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
WIDE MIRROR FRONT SURFACE 18" datasheet.pdf