Vishay Semiconductor/Diodes Division UGB10FCT-E3/45
UGB10FCT-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
UGB10FCT-E3/45
Brief Description
DIODE ARRAY GP 300V 5A TO263AB
Datasheet Download
UGB10FCT-E3/45.pdf
Availability of UGB10FCT-E3/45
QUANTITY
UGB10FCT-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of UGB10FCT-E3/45
Internal Part NumberEIS-UGB10FCT-E3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 300V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UGB10FCT-E3/45
Related LinksUGB10FC, UGB10FCT-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
UGB10FCT-E3/45 Details Description
Related parts for UGB10FCT-E3/45
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN 1.6/5.6 JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 37POS datasheet.pdf
CONN IDC 10POS 2.54MM 28AWG GOLD datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VIDEO MULTIPLEXER SPST 8SOIC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf