Vishay Semiconductor/Diodes Division UGB10GCTHE3/81
UGB10GCTHE3/81 picture photo
Mfg. Part Number
UGB10GCTHE3/81
Brief Description
DIODE ARRAY GP 400V 5A TO263AB
Datasheet Download
UGB10GCTHE3/81.pdf
Availability of UGB10GCTHE3/81
QUANTITY
UGB10GCTHE3/81 Order Process
Ship out your order
Specifications of UGB10GCTHE3/81
Internal Part NumberEIS-UGB10GCTHE3/81
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 400V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UGB10GCTHE3/81
Related LinksUGB10GC, UGB10GCTHE3/81 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
UGB10GCTHE3/81 Details Description
Related parts for UGB10GCTHE3/81
CAP CER 10UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
IC DAC DUAL 8BIT 2.5-5.5V 8-DIP datasheet.pdf
MCU 8BIT 32K FLASH 48-LQFP datasheet.pdf
AM60038-5 LOWER KNIFE datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
PRESS IN TOOL 6PR X 10COLUMN DC datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
MOUNTING ADAPTER LDD CHASSIS MNT datasheet.pdf
KIT ADK SENSOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf