Nichicon UHD0J122MPD1TA
UHD0J122MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UHD0J122MPD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UHD0J122MPD1TA.pdf
Availability of UHD0J122MPD1TA
QUANTITY
UHD0J122MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD0J122MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UHD0J122MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance41 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD0J122MPD1TA
Related LinksUHD0J12, UHD0J122MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UHD0J122MPD1TA Details Description
Related parts for UHD0J122MPD1TA
CONN HEADER .100 SINGL STR 5POS datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 100V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V Z5U 1206 datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR PANEL MOUNT datasheet.pdf
MICRO 21POS SKT 18" datasheet.pdf
IC AFE 16BIT 50MSPS 159NFBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf