Nichicon UHD0J472MHD
UHD0J472MHD picture photo
Mfg. Part Number
UHD0J472MHD
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UHD0J472MHD.pdf
Availability of UHD0J472MHD
QUANTITY
UHD0J472MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD0J472MHD
Internal Part NumberEIS-UHD0J472MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesHD
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.29A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD0J472MHD
Related LinksUHD0J, UHD0J472MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UHD0J472MHD Details Description
Related parts for UHD0J472MHD
RES SMD 3.16K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 5POS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 64MM datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS CABLE PIN RA datasheet.pdf