Nichicon UHD0J821MPD1TD
UHD0J821MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UHD0J821MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UHD0J821MPD1TD.pdf
Availability of UHD0J821MPD1TD
QUANTITY
UHD0J821MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD0J821MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UHD0J821MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current746.2mA
Impedance56 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD0J821MPD1TD
Related LinksUHD0J82, UHD0J821MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UHD0J821MPD1TD Details Description
Related parts for UHD0J821MPD1TD
CONN HEADER .100 SINGL STR 8POS datasheet.pdf
TERM FORK NYL 12-10AWG 1/4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 65V 0.1A SOT363 datasheet.pdf
RES 39K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
KE/POK4/5 VERTICAL EARTH BAR datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf