Nichicon UHD1C102MPD1TD
UHD1C102MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UHD1C102MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHD1C102MPD1TD.pdf
Availability of UHD1C102MPD1TD
QUANTITY
UHD1C102MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD1C102MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UHD1C102MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.365A
Impedance23 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD1C102MPD1TD
Related LinksUHD1C10, UHD1C102MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UHD1C102MPD1TD Details Description
Related parts for UHD1C102MPD1TD
FIXED IND 3.9UH 9.75A 7 MOHM TH datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3PF 50V 0805 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HEADER 30POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
DETECTOR CARD IR 940NM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.87 OHM 1% 20W datasheet.pdf