Nichicon UHD1C121MED1TD
UHD1C121MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UHD1C121MED1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHD1C121MED1TD.pdf
Availability of UHD1C121MED1TD
QUANTITY
UHD1C121MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD1C121MED1TD
Internal Part NumberEIS-UHD1C121MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current283.5mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD1C121MED1TD
Related LinksUHD1C12, UHD1C121MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UHD1C121MED1TD Details Description
Related parts for UHD1C121MED1TD
FIXED IND 4.7UH 1.5A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 630MA 250VAC/VDC datasheet.pdf
CONN HOUSING RCPT .100CL 106POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
BRISTLE BRUSH 6" 36 W/ADAPTER datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 136MA 10.9 OHM datasheet.pdf