Nichicon UHD1C152MHD1TO
UHD1C152MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UHD1C152MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHD1C152MHD1TO.pdf
Availability of UHD1C152MHD1TO
QUANTITY
UHD1C152MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD1C152MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UHD1C152MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesHD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.888A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD1C152MHD1TO
Related LinksUHD1C15, UHD1C152MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UHD1C152MHD1TO Details Description
Related parts for UHD1C152MHD1TO
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 4.99M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
NON INSL BUTTED SEAM FLANGED BLO datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 164 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 3.9W 0603 datasheet.pdf