Nichicon UHD1C272MHD
UHD1C272MHD picture photo
Mfg. Part Number
UHD1C272MHD
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHD1C272MHD.pdf
Availability of UHD1C272MHD
QUANTITY
UHD1C272MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD1C272MHD
Internal Part NumberEIS-UHD1C272MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesHD
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.29A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD1C272MHD
Related LinksUHD1C, UHD1C272MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UHD1C272MHD Details Description
Related parts for UHD1C272MHD
RES SMD 536K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX4001 datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 58W 28V NI-880S datasheet.pdf
SSR SPST-NO 240VAC 15A PHASE PCB datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HDR 45POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf