Nichicon UHD1C331MPD
UHD1C331MPD picture photo
Mfg. Part Number
UHD1C331MPD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHD1C331MPD.pdf
Availability of UHD1C331MPD
QUANTITY
UHD1C331MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD1C331MPD
Internal Part NumberEIS-UHD1C331MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesHD
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current760mA
Impedance72 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD1C331MPD
Related LinksUHD1C, UHD1C331MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UHD1C331MPD Details Description
Related parts for UHD1C331MPD
FIXED IND 2.2UH 230MA 900 MOHM datasheet.pdf
SWITCH REED SPDT 1.5A 65-70 A/T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX8821 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 759 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
KNIFE 4.70MM (0.185) datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf