Nichicon UHD1C332MHD
UHD1C332MHD picture photo
Mfg. Part Number
UHD1C332MHD
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHD1C332MHD.pdf
Availability of UHD1C332MHD
QUANTITY
UHD1C332MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD1C332MHD
Internal Part NumberEIS-UHD1C332MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesHD
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.4A
Impedance15 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD1C332MHD
Related LinksUHD1C, UHD1C332MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UHD1C332MHD Details Description
Related parts for UHD1C332MHD
CONN PLUG 3POS MALE SILVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 170.1VC AXIAL datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER ORANGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
TOOL KIT FOR T63334A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC XO 6.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf