Nichicon UHD1C392MHD1TN
UHD1C392MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UHD1C392MHD1TN
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHD1C392MHD1TN.pdf
Availability of UHD1C392MHD1TN
QUANTITY
UHD1C392MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD1C392MHD1TN
Internal Part NumberEIS-UHD1C392MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesHD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.768A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD1C392MHD1TN
Related LinksUHD1C39, UHD1C392MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UHD1C392MHD1TN Details Description
Related parts for UHD1C392MHD1TN
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 1KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY MTRJ-DUP LC 625 10M datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2.5A SYNC 12DFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf