Nichicon UHD1C471MPD
UHD1C471MPD picture photo
Mfg. Part Number
UHD1C471MPD
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHD1C471MPD.pdf
Availability of UHD1C471MPD
QUANTITY
UHD1C471MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD1C471MPD
Internal Part NumberEIS-UHD1C471MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesHD
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current995mA
Impedance56 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD1C471MPD
Related LinksUHD1C, UHD1C471MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UHD1C471MPD Details Description
Related parts for UHD1C471MPD
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 9POS 5A datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 10" H2O 8DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
BIT IMPACT AUGER 13/16"X24" datasheet.pdf
RES 25 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
INDICATOR 6MM FIXED RED 24V WIRE datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 400MW DO204AH datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.3A 4UDFN datasheet.pdf