Nichicon UHD1H471MHD
UHD1H471MHD picture photo
Mfg. Part Number
UHD1H471MHD
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UHD1H471MHD.pdf
Availability of UHD1H471MHD
QUANTITY
UHD1H471MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD1H471MHD
Internal Part NumberEIS-UHD1H471MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesHD
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.05A
Impedance27 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD1H471MHD
Related LinksUHD1H, UHD1H471MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UHD1H471MHD Details Description
Related parts for UHD1H471MHD
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 3.13"L X 2.93"W datasheet.pdf
C/A 12FIB SM MPO-MPO datasheet.pdf
BASED LED MIDGET GROOVE WHITE datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf