Nichicon UHD1H471MHD1TO
UHD1H471MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UHD1H471MHD1TO
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UHD1H471MHD1TO.pdf
Availability of UHD1H471MHD1TO
QUANTITY
UHD1H471MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD1H471MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UHD1H471MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.538A
Impedance27 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD1H471MHD1TO
Related LinksUHD1H47, UHD1H471MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UHD1H471MHD1TO Details Description
Related parts for UHD1H471MHD1TO
CABLE 8POS .100 JUMPER 4 INCHES datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 100V 1.1A 8-SMD datasheet.pdf
GDT 145V 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
GSP2 APPLIANCE INLET 15A 70 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP POLYMER 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf