Nichicon UHD1V151MPD
UHD1V151MPD picture photo
Mfg. Part Number
UHD1V151MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UHD1V151MPD.pdf
Availability of UHD1V151MPD
QUANTITY
UHD1V151MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD1V151MPD
Internal Part NumberEIS-UHD1V151MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHD
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current760mA
Impedance72 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD1V151MPD
Related LinksUHD1V, UHD1V151MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UHD1V151MPD Details Description
Related parts for UHD1V151MPD
ANTENNA REFERENCE datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
TAPE ATG ADHESIVE TRANSFER 1/4" datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf